Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Nasz stół wigilijny – jak będzie wyglądał w tym roku? + PRZEPIS na pierogi

Przygotowując pierwsze Święta w nowym miejscu, musimy zadbać o nasz stół wigilijny – zastawę obiadową, dekoracje, a nawet tekstylia i akcesoria, które ułatwią nam gotowanie. Z pomocą przychodzi IKEA – znajdziemy ją w wielu miejscach na świecie, a produkty, które oferuje są świetnej jakości i w naprawdę dobrej cenie. Kupimy tam wszystko, czego będziemy potrzebować do przygotowania świątecznego obiadu rodzinnego czy kolacji wigilijnej, dlatego podczas organizowania naszych tegorocznych Świąt wykorzystam produkty z IKEA. Zaraz pokażę Ci, jak planuję nakryć stół oraz co postanowiłam ugotować – podzielę się z Tobą również przepisem na najlepsze pierogi ruskie!

stół wigilijny, świąteczna zastawa stołowa IKEA

zielona girlanda, szare ściereczki, sztućce, biały obrus

Jak nakryć stół wigilijny na kolację? Nasza zastawa obiadowa i dodatki

Przygotowywanie naszego stołu wigilijnego zaczęłam od wybrania odpowiedniej zastawy stołowej – zdecydowałam się na piękne, a przy tym minimalistyczne elementy, które będę wykorzystywać każdego dnia, nie tylko w Święta. Zależy mi również na tym, aby potrawy, które przygotuję, prezentowały się po prostu smakowicie i zachęcały do tego, aby po nie sięgać. Miałam również na uwadze to, aby wybrane przeze mnie naczynia były po prostu piękne, ponieważ wiem, że mogą być praktycznym, dekoracyjnym elementem. Jakie naczynia i akcesoria staną się częścią naszego wigilijnego nakrycia stołu?

Piękne miseczki różnej wielkości

Nie da się ukryć, że potrawy, które przygotujemy, muszą się po prostu świetnie prezentować, aby zachęcać do jedzenia i sięgania po kolejne dokładki. Zdecydowałam się więc na miseczki o różnych wielkościach, ponieważ choć minimalistyczne, spełniają wiele funkcji – nałożę do nich dania, sosy i sałatki, a podczas gotowania posłużą mi również jako naczynia do mieszania oraz przechowywania niezbędnych składników. Zdecydowałam się przede wszystkim na dużą, pojemną miskę DEKORERA, która przyda się nie tylko podczas przygotowywania farszu do pierogów, ale również będzie świetnie prezentować się na wigilijnym stole i smakowicie eksponować nałożone potrawy. Jej wygląd dopełni kolejna miseczka – szara z przepięknymi, brązowymi elementami, czyli GLADELIG. Wykorzystam ją do podania sosu, ale równie świetnie sprawdzi się do zaserwowania wigilijnego barszczu.

Talerze, które również będą ozdobą stołu wigilijnego

Przygotowując dekorację stołu na Boże Narodzenie, warto pamiętać o tym, że naczynia, które wykorzystamy, mogą również stać się elementem wystroju. Mając to na uwadze, zdecydowałam się na klasyczne, białe talerze OFTAST, które zestawiłam z rustykalnymi talerzykami GLADELIG (pochodzą one z tej samej serii co miseczka, o której wspominałam wcześniej). Te dwa elementy kolorystyczne świetnie dopasują się do mojego wystroju, czyli szaro-białego, rustykalnego z odrobiną zieleni.

udekorowany stół, duża miska, pierogi, rustykalny talerz z brązowymi elementami

Klasyczne sztućce do kuchni i nie tylko

Piękne sztućce stołowe to podstawa – są niezbędne podczas gotowania i jedzenia przygotowanych potraw, ale mogą stać się również elementem dekoracyjnym. Wybrałam klasyczny, ponadczasowy komplet sztućców DRAGON, które są piękne, minimalistyczne i świetnie sprawdzą się nawet w rękach dzieci.

Szklanki, które dopełnią całość

Ostatnim elementem zastawy są oczywiście szklanki lub kieliszki, które również mogą wpisywać się w wystrój wigilijnego stołu, jaki sobie zaplanowaliśmy. Ja zdecydowałam się na szklanki IVRIG w szarym kolorze – klasyczny, opływowy wariant, który jest nie tylko wygodny, ale również naprawdę elegancki.

Nasz stół wigilijny – minimalistyczne dekoracje, które podkreślą świąteczny klimat

IKEA oferuje wiele dodatków, które pomogą udekorować stół i mieszkanie w świątecznym klimacie. Wybrałam kilka prostych, klasycznych elementów, aby pokazać Wam, że można pięknie nakryć stół w minimalistycznym, rustykalnym stylu. Na co się zdecydowałam? Przede wszystkim na podkładki pod talerze LÄTTAD, które nieco ocieplają wystrój, nadając domowego, przytulnego klimatu. Wzdłuż stołu rozłożyłam też zieloną, ozdobną girlandę SMYCKA – nie zajmuje dużo miejsca, a pięknie podkreśla świąteczną aurę i nawiązuje wyglądem do stojącej niedaleko choinki. Nie mogłam zapomnieć również o klasycznym, białym obrusie, dlatego wybrałam ponadczasowy model GULLMAJ, który może być bazą do tworzenia aranżacji w różnych stylach.

zielona girlanda, szare ściereczki, sztućce, biały obrus

Wiele z nas często zastanawia się jak układać sztućce na stole wigilijnym – wychodzę z założenia, że im prościej, tym lepiej, dlatego zdecydowałam się położyć je wszystkie w jednym miejscu. Korzystając z ozdobnej ściereczki DEKORERA stworzyłam prostą kieszonkę, w której umieściłam wszystkie niezbędne sztućce – tak ułożone będą się nie tylko pięknie prezentować, ale staną się też elegancką dekoracją stołu. Dodatkowo podczas kolacji można wykorzystać ściereczkę w roli szykownej serwetki.

przystrojony stół, zastawa rodzinna z szaro-brązowymi elementami, zielone gałązki, szara szklanka na napoje

Akcesoria przydatne podczas przygotowywania świątecznego obiadu rodzinnego

Pięknie udekorowany stół wigilijny oraz mieszkanie to nie wszystko – ważniejszym elementem, jaki pojawi się podczas świątecznego obiadu lub kolacji wigilijnej, są oczywiście przygotowane przez nas potrawy! Aby nie spędzać w kuchni zbyt wiele czasu, warto ułatwić sobie gotowanie dań za pomocą sztućców do ich serwowania lub akcesoriów do gotowania i pieczenia. Takie rozwiązanie przyda się szczególnie osobom, które pierwszy raz będą przygotowywały samodzielnie świąteczne dania, ciasta i inne przysmaki. Teraz jest dobra okazja, aby zacząć z nich korzystać, ponieważ IKEA przygotowała ciekawą promocję – wszystkie naczynia do gotowania oraz cała zastawa stołowa i nakrycia znajdziecie aż 15% taniej. Oferta jest ważna do 5 stycznia 2021 lub do wyczerpania zapasów, dlatego możecie zaopatrzyć się w potrzebne elementy przed świętami lub sylwestrem.

Pomysły na rodzinny obiad – świąteczne propozycje na Wigilię i nie tylko  

Pewnie nie zaskoczę Was, jeżeli powiem, że w tym roku będę przygotowywała potrawy wigilijne ze  swojego e-booka Świątecznego i książki drukowanej, którą możecie zamówić w preorderze. Znajdziecie  tam wegańskie wersje klasycznych dań, które zwykle jada się w tym okresie. Jakie? Między innymi  śledzie, bigos, tatar i oczywiście pierogi! A oto mała niespodzianka ode mnie – przepis na najlepsze,  wegańskie pierogi zdradzę Wam w dalszej części tego wpisu. Wykorzystajcie go podczas świątecznego  obiadu rodzinnego lub kolacji wigilijnej, a znikną z talerza w mgnieniu oka! Jeżeli zależy Wam na daniach  bezglutenowych, możecie skorzystać z przepisu na pierogi bezglutenowe, który jest już na moim blogu. 

Przepis na idealne, wegańskie pierogi  

Zanim przejdziemy do gotowania, musimy się najpierw odpowiednio przygotować! Niezbędne będą  ściereczki i ścierki kuchenne oraz fartuchy kuchenne, aby zapanować nad chaosem, który zwykle opanowuje kuchnię, kiedy gotujemy  dania z mąki i innych lotnych produktów. Wszystko gotowe? Zaczynamy!

wegańskie pierogi ruskie, podkładka z trawy morskiej, elegancki obrus, rustykalne elementy dekoracyjne

Przygotuj farsz – jak go wykonać?

Przygotuj:
• 1 kostkę tofu naturalnego (320 g),
• 0,5 kg ziemniaków,
• 1 dużą cebulę,
• 2 łyżki płatków drożdżowych,
• 2 łyżki soku z cytryny,
• sól i pieprz,
• odrobinę oleju do smażenia.

Wykonanie:
1. Ziemniaki obierz, ugotuj do miękkości i odstaw do przestudzenia.
2. Cebulę drobno posiekaj, wrzuć na rozgrzany olej, lekko posól i smaż aż do zeszklenia. Dodaj rozdrobnione tofu i dużo pieprzu. Całość podsmaż.
3. Do tofu i cebulki dodaj płatki drożdżowe i sok z cytryny, całość wymieszaj i odstaw do przestudzenia.
4. Ziemniaki rozgnieć lub przeciśnij przez praskę. Dodaj tofu i wymieszaj. Farsz gotowy!

Jak przygotować idealne ciasto na pierogi?

Przygotuj:
• 3 szklanki mąki orkiszowej jasnej,
• 1 szklanka wrzątku,
• ½ łyżeczki soli.

Wykonanie:
1. Do mąki dodaj sól, zalej całość wrzącą wodą i wyrób gładkie ciasto (przy pomocy robota kuchennego lub drewnianej łyżki, a później dłoni).
2. Gdy ciasto będzie elastyczne i zacznie odchodzić od rąk, przykryj je ściereczką i odstaw na 20 minut.
3. Ciasto rozwałkuj najcieniej, jak się da.
4. Przy pomocy szklanki wykrawaj kółka.
5. Na każdym kółku układaj farsz łyżeczką (nadzienie musi być wystudzone), a następnie zlepiaj ze sobą brzegi, aby powstał pierożek.
6. Ulepione pierogi ugotuj w osolonej, wrzącej wodzie, aż wypłyną.

Dajcie mi koniecznie znać, jak Wy planujecie przygotować swój wigilijny stół. Na jaką zastawę i ozdoby się decydujecie oraz których dań nie może zabraknąć podczas Waszego świątecznego obiadu lub kolacji!

Wpis powstał we współpracy z IKEA.